نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

وجود این همه آلودگی در محیط اطراف زندگی ما می تواند در مدت زمان کوتاهی کلیه لوازمی که در اطراف ما وجود دارند را کثیف و آلوده نماید. صفحه کلید کامپیوتر نیز از این امر مستثنی نیست و پس گذشت مدت زمان کوتاهی شاهد به وجود آمدن گرد و خاک در اطراف دکمه های آن خواهیم بود.

اگر کاربران در بازه های زمانی منظم اقدام به تمیز کردن کیبورد کامپیوتر خود نکنند، گردوخاک بر روی دکمه های کیبورد انباشته می شود و مانع از عملکرد صحیح کیبورد خواهد شد.در این مقاله قصد آموزش نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده به کاربران را داریم. در نتیجه اگر کیبورد کامپیوتر شما نیز کثیف شده اما نمی دانید چطور برای پاک کردن کیبورد کامپیوتر اقدام کنید، پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

چه زمانی باید کیبورد کامپیوتر خود را تمیز کنیم؟

به طور معمول توصیه شده که کاربران بهتر است حداقل هفته ای یک بار اقدام به تمیز کردن کیبورد کامپیوتر خود با به کارگیری روش ‌های مناسب و اصولی نمایند. البته این موضوع در خصوص افرادی که به طور مرتب و منظم از کامپیوتر خود استفاده می ‌کنند صدق می‌کند و اگر میزان استفاده شما از کامپیوتر پایین می باشد با یک برنامه ‌ریزی درست، به تناسب میزان کارکرد خود می‌توانید مبادرت به تمیز کردن کیبورد کامپیوتر خود در فواصل زمانی منظم نمایید.

ممکن است افراد هنگام کار کردن فراموش کند که دست‌ های آن ها آلوده است و با دست کثیف شروع به تایپ کردن با استفاده از دکمه های کیبورد خود نمایند و منجر به کثیف شدن دکمه های آن شوند. در برخی مواقع هم ممکن است کاربران در حین کار با کامپیوتر احساس گرسنگی داشته باشند و بخواهند پشت میز کامپیوتر خود میان وعده ای را صرف نمایند و در حین صرف میان وعده خرده هایی از آن بر روی کیبورد و در اطراف دکمه ‌های آن ریخته شود.

افراد سیگاری نیز ممکن است در حین کشیدن سیگار خاکستر سیگارشان به صورت ناخواسته به اطراف دکمه های کیبورد ریخته شود و کیبورد آن ها را کثیف و آلوده نماید. بنابراین با تمیز کردن کیبورد کامپیوتر علاوه بر این که منجر به بهبود عملکرد دکمه های آن خواهید شد، بلکه منجر به جلوگیری از رشد باکتری ها بر روی این دکمه ها نیز می شوید و ظاهر کیبورد شما نیز بسیار تمیز و مرتب خواهد شد.

نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

نکات مهم تمیز کردن کیبورد کامپیوتر

پیش از آن که برای تمیز کردن کیبورد کامپیوتر اقدام کنید می بایست دقت کنید که در خصوص تمیز کردن این محصول یک سری نباید ها وجود دارد که با به خاطر سپردن آن ها باید شروع به تمیز کردن کیبورد کامپیوترتان کنید. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم نمود:

 1. از اسپری کردن هر نوع مایعی بر روی کیبورد کامپیوتر بهتر است پیشگیری به عمل بیاورید. چرا که این امر منجر به کاهش دوام و طول عمر کیبورد شما خواهد شد و طول عمر مفید آن را پایین خواهد آورد.
 2. برای تمیز کردن کیبورد کامپیوتر استفاده از تمیز کننده قوی و ساینده هایی نظیر پودر های شستشو، سفید کننده ها و آمونیاک به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود. چرا که استفاده از این محصولات می تواند به دکمه های شما آسیب وارد کند و نوشته های موجود بر روی دکمه ها را از بین ببرد.
 3. از غوطه ور کردن کیبورد در آب پیشگیری به عمل بیاورید.
 4. برای برگرداندن کلید های فرورفته به محل اولیه خود به زور و اجبار متوسل نشوید. چرا که این کار می ‌تواند میزان آسیب به کیبورد شما را بیشتر کند.
 5. روند شروع تمیز کاری کیبورد را در هنگامی که کیبورد شما به منبع انرژی و شارژر متصل می باشد انجام ندهید و حتما اطمینان حاصل کنید که کیبورد تان در حین تمیز کاری به هیچ منبع انرژی متصل نباشد. رعایت کردن این مورد منجر به جلوگیری از به وجود آمدن اشکال در صفحه کلید شما پس از پایان تمیز کاری خواهد شد.
نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

برای تمیز کردن دکمه های کیبورد یا لپ تاپ به یک سری لوازم بسیار معمولی نیاز خواهید داشت که در ادامه آن ها را برای شما معرفی خواهیم نمود:

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ

 1. دستمال میکروفایبر
 2. خلال دندان
 3. اسپری هوافشرده
 4. مایع ظرفشویی
 5. پیچ گوشتی دو سو
 6. دستمال مرطوب الکلی یا ضد عفونی کننده
 7. گوش پاک کن
 8. برسی نرم
 9. جارو برقی یا شارژی
 10. کاسه ای کوچک

تمیز کردن کیبورد کامپیوتر و لپ تاپ

همانطور که می دانید کیبورد ها در دو نوع خارجی و متصل در بازار وجود دارند که برای تمیز کردن هر یک از این دو نوع کیبورد فرآیند خاصی می بایست به کار گرفته شود. بنابراین ما به صورت جداگانه نحوه تمیز کردن صفحه کلید خارجی و صفحه کلید لپ تاپ را برای شما معرفی عنوان خواهیم نمود.

نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

نحوه تمیز کردن صفحه کلید خارجی

صفحه کلید خارجی با استفاده از یک کابل یا سیم به رایانه متصل شده و به رایانه چسبیده نیست. پیش از شروع به کار برای تمیز کردن این صفحه کلید ها بهتر است موارد زیر را فراهم کنید:

 • سواب پنبه
 • الکل
 • یک پارچه تمیز میکرو فیبروز یا هر پارچه ای که فاقد پرز می باشد.

پس از آماده کردن وسایل فوق مراحل زیر را به ترتیب برای تمیز کردن کیبورد خود دنبال نمایید:

 1. صفحه کلید خود را از کامپیوتر جدا کنید.
 2. کیبورد خود را به صورت وارونه بگیرید تا کلیه خرده آشغال هایی که در بین کلید های آن جا خوش کرده‌اند از آن بیرون بریزند. البته اگر شما یک قوطی هوای فشرده داشته باشید به راحتی با استفاده از آن می توانید کلیه خرده آشغال های موجود در بین دکمه های کیبورد را از ما بین آن ها بیرون بیاورید و با استفاده از یک سواب پنبه آغشته به الکل شروع به تمیز کردن اطراف کلید ها و سطح کلیدهای کیبورد خود نمایید. دقت کنید که سواب پنبه شما می بایست مرطوب باشد، اما خیس کردن بیش از حد آن نیز به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود. پس از اینکه گرد و خاک موجود بر روی دکمه های کیبورد را با استفاده از سواب پاکسازی کردید اقدام به دور انداختن سواب نمایید .اگر صفحه کلید شما بیش از حد خاک گرفته باشد برای تمیز کردن آن شما احتیاج به بیش از یک سواب خواهید داشت.
 3. اگر پس از انجام این کار هنوز هم احساس می کنید که آشغال هایی در لابلای دکمه های کیبورد شما وجود دارند با استفاده از یک خلال دندان می توانید این آشغال ها را از بین دکمه ها خارج نمایید.
 4. بهتر است برای تمیز کردن نهایی کیبورد از یک پارچه خشک بدون پرز استفاده کنید و فرایند پاکسازی صفحه کلید خود را به این ترتیب به اتمام برسانید.

بسیاری از صفحه کلید های خارجی موجود در بازار دکمه هایشان از قابلیت جدا سازی برخوردار هستند و به این ترتیب شما می توانید کلیه کلید ها را از سر جای خود جدا کنید و فضای زیر کلید ها را به راحتی تمیز نمایید. برای اینکه مطمئن شوید آیا کلیدهای صفحه کلید شما از قابلیت جدا شدن برخوردار می باشند یا خیر بهتر است کتابچه راهنمای صفحه کلید خود را مطالعه نمایید.

نحوه تمیز کردن کیبورد کامپیوتر به زبان ساده

نحوه تمیز کردن صفحه کلید لپ تاپ

برای تمیز کردن کیبورد لپ تاپ می بایست وسایل زیر را فراهم کنید:

 • دستمال مرطوب
 • قوطی هوای فشرده (اختیاری)
 • نوار چسب یا خمیر اسلایم

پس از اینکه وسایل فوق را فراهم کردید با طی کردن مراحل زیر به ترتیب می توانید صفحه کلید لپ تاپ خود را تمیز نمایید:

 1. لپ‌تاپ خود را خاموش نموده و اقدام به جدا کردن آن از منبع تغذیه کنید. سپس باتری های لپ تاپ خود را نیز از محلشان خارج نمایید.
 2. در این مرحله لپ تاپ خود را وارونه نموده و با این کار کلیه آشغال هایی که ما بین کلیدهای لپ تاپ قرار گرفته اند را از آن خارج نمایید. البته با استفاده از یک قوطی هوای فشرده می ‌توانید این کار را با دقت بیشتری انجام دهید و کلیه آشغال های ما بین کلید های لپ تاپتان را از بین آن ها خارج کنید.
 3. اگر می خواهید با استفاده از نوار چسب اقدام به تمیز کردن کیبورد خود کنید قسمت چسبنده را جهت جمع آوری ضایعات اضافی می توانید به کار بگیرید. شما می‌توانید با چسباندن نوار در قسمت زیرین کلید ها اقدام به تمیز کردن صحیح و اصولی دکمه های کیبورد خود نمایید. البته شما می ‌توانید با استفاده از خمیر اسلایم این کار را خیلی راحت تر انجام دهید و با فشار دادن این خمیر بین کلیدهای کیبورد، اقدام به پاک کردن خرده آشغال های موجود زیر کلیدهای کیبورد خود کنید.
 4. با استفاده از یک دستمال مرطوب به الکل شروع به تمیز کردن بخش های مختلف کلید های کیبورد خود کنید. البته دقت کنید دستمال فوق نباید بیش از حد خیس باشد.
 5. در نهایت با استفاده از یک حوله خشک یا پارچه بدون پرز می توانید فرایند تمیز کردن صفحه کلید خود را به اتمام برسانید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه راهکارهای مفید و کاربردی به کاربران کمک کنیم تا در صورت کثیف شدن کیبورد کامپیوتر شان با به کارگیری این روش ها مبادرت به تمیز کردن کیبورد خود نموده و بدین صورت از تجمع باکتری در کیبورد شان پیشگیری به عمل بیاورند و نهایتاً منجر به عملکرد صحیح دکمه های کیبورد خود شوند.

شما چه راهکاری را برای تمیز کردن کیبورد کامپیوتر خود به کار می‌گیرید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا بتوانند بهترین راه برای تمیز کردن کیبورد کامپیوتر شان را بیابند و با به کارگیری این راهکار به صورت درست و اصولی اقدام به تمیز کردن کیبورد خود کنند.

دیدگاه شما
رایان کلیک بلاگ
رایان کلیک بلاگ
استفاده از مطالب بلاگ برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام رایان کلیک بلاگ و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.